Dług publiczny i deficyt budżetu państwa
ANALIZA
Prawo finansowe a konstytucja
Dług publiczny i deficyt budżetu państwa
ELżBIETA CHOJNA-D UCH
Prawo finansowe także musi być dostosowane do wymagań konstytucji.
Z art. 236 obowiązującej od 17 października br. konstytucji wynika, że w ciągu dwóch lat od dnia jej wejścia w życie Rada Ministrów przedstawi Sejmowi projekty ustaw niezbędnych do stosowania konstytucji.
Choć ze sformułowania tego nie wynika bezwzględna konieczność uchwalenia przez Sejm przepisów ustaw w odpowiednich terminach, to ich brak spowoduje, że przepisy konstytucyjne pozostaną pustymi hasłami. Ponadto obowiązek wcześniejszego dostosowania wynika z niezgodności przepisów, np. z przewidzianych w nich terminów czynności procedury budżetowej, które będą podejmowane już w połowie 1998 r. , określonych w postanowieniach konstytucji iprawie budżetowym.
Niemal wszystkie przepisy rozdziału konstytucji "Finanse publiczne" (art 216--227) odsyłają do ustaw zwykłych. Oznacza to z jednej strony obowiązek stworzenia nowej części systemu prawnego, a z drugiej -- zmiany obowiązującego ustawodawstwa, sprzecznego z konstytucją. Zagadnienia konieczne do uregulowania dotyczą przy tym zarówno kwestii podstawowych, merytorycznych, jak i technicznych, proceduralnych lub terminologicznych. Obejmują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta