Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty z wykładnią

24 listopada 1997 | Prawo | AZ

Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego

Kłopoty z wykładnią

Konstytucja znacznie wzmocniła pozycję Trybunału Konstytucyjnego. Pisałem już o tym kilkakrotnie. Przypomnę tylko, że jego orzeczenia są ostateczne i powszechnie obowiązujące, a Sejm utracił prawo odrzucania orzeczeń stwierdzających niezgodność ustawy z konstytucją.

Jedynie przez dwa lata z przyczyn, których nie jestem w stanie pojąć, Sejm będzie mógł odrzucać orzeczenia dotyczące ustaw, które zaczęły obowiązywać przed 17 października 1997 r. , czyli przed dniem wejścia w życie konstytucji.

TK uzyskał kompetencję badania zgodności ratyfikowanych umów międzynarodowych z konstytucją i norm prawa wewnętrznego z tymi umowami. Do niego będzie należało rozstrzyganie sporów kompetencyjnych między centralnymi organami konstytucyjnymi państwa. TK rozstrzyga też na wniosek marszałka Sejmu o wystąpieniu przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta Rzeczypospolitej. Dodawszy do tego znaczne rozszerzenie dostępności do TK przez wprowadzenie skargi konstytucyjnej, trzeba stwierdzić, że jego rola stała się bardzo istotna i odpowiada znaczeniu, jakie mają sądy konstytucyjne w państwach o utrwalonym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1238

Spis treści
Zamów abonament