Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona środowiska w ocenie GUS

24 listopada 1997 | Gazeta | KF

Ochrona środowiska w ocenie GUS

KRYSTYNA FOROWICZ

Wśród krajów europejskich mamy najuboższe zasoby wodne. Rzeki najbardziej brudne, najwięcej pompujemy do powietrza zanieczyszczeń i przodujemy w wytwarzaniu odpadów. Mimo to od kilku lat łożymy najwięcej środków na ochronę środowiska spośród państw Europy Wschodniej i Środkowej. Zatem jest nadzieja, że za kilka, kilkanaście lat przestaniemy się dziwić, że jeszcze żyjemy.

W latach 1990--1996 przybyło 2, 4 tys. oczyszczalni ścieków. Oszczędzamy wodę w naszych domach. Zużywamy jej mniej o 20 proc. Poprawiła się w niewielkim stopniu jakość powietrza. Emisja dwutlenku siarki jest o 27 proc. mniejsza, tlenków azotu o 16 proc. Przytruwają nas jednak skutecznie Niemcy, Czechy i Słowacja.

Raport GUS "Ochrona Środowiska 1997" podaje, że utrzymują się symptomy zmniejszenia zagrożeń i degradacji środowiska obserwowane w latach 1990-1995. Ale żeby dać pełny obraz prawdy, raport powołuje się na ujednolicone wskaźniki używane dla potrzeb międzynarodowych porównań OECD, EKG/ ONZ, UE-EUROSTAT i przyznaje "jakość życia człowieka w Polsce utrzymuje się nadal na wysokich poziomach wartości bezwzględnych zanieczyszczeń i zagrożeń, lokując nasz kraj wśród państw Europy o niekorzystnej sytuacji ekologicznej".

Wody nie starczy dla wszystkich ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1238

Spis treści
Zamów abonament