Ochrona środowiska w ocenie GUS
Ochrona środowiska w ocenie GUS
KRYSTYNA FOROWICZ
Wśród krajów europejskich mamy najuboższe zasoby wodne. Rzeki najbardziej brudne, najwięcej pompujemy do powietrza zanieczyszczeń i przodujemy w wytwarzaniu odpadów. Mimo to od kilku lat łożymy najwięcej środków na ochronę środowiska spośród państw Europy Wschodniej i Środkowej. Zatem jest nadzieja, że za kilka, kilkanaście lat przestaniemy się dziwić, że jeszcze żyjemy.
W latach 1990--1996 przybyło 2, 4 tys. oczyszczalni ścieków. Oszczędzamy wodę w naszych domach. Zużywamy jej mniej o 20 proc. Poprawiła się w niewielkim stopniu jakość powietrza. Emisja dwutlenku siarki jest o 27 proc. mniejsza, tlenków azotu o 16 proc. Przytruwają nas jednak skutecznie Niemcy, Czechy i Słowacja.
Raport GUS "Ochrona Środowiska 1997" podaje, że utrzymują się symptomy zmniejszenia zagrożeń i degradacji środowiska obserwowane w latach 1990-1995. Ale żeby dać pełny obraz prawdy, raport powołuje się na ujednolicone wskaźniki używane dla potrzeb międzynarodowych porównań OECD, EKG/ ONZ, UE-EUROSTAT i przyznaje "jakość życia człowieka w Polsce utrzymuje się nadal na wysokich poziomach wartości bezwzględnych zanieczyszczeń i zagrożeń, lokując nasz kraj wśród państw Europy o niekorzystnej sytuacji ekologicznej".
Wody nie starczy dla wszystkich ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta