Zmiany w ustawie zasadniczej: pytania i wątpliwości
KONSTYTUCJA
Stabilność porządku prawnego jest także wartością konstytucyjną
Zmiany w ustawie zasadniczej: pytania i wątpliwości
MAREK ZUBIK
Patrząc od strony stabilności porządku prawnego, będącego także wartością konstytucyjną, prawie każda próba nowelizacji ustawy zasadniczej musi być oceniona negatywnie.
W dorobku konstytucjonalizmu kontynentalnej Europy głęboko zakorzenione jest nadawanie ustawom zasadniczym charakteru ustaw "sztywnych", tzn. ustrojodawcy utrudniają możliwość zmian przepisów rangi konstytucyjnej w stosunku do zwykłego procesu ustawodawczego. Nic nowego nie wymyślił także współczesny polski ustrojodawca. Nowa ustawa zasadnicza reguluje kwestię zmian jej przepisów w rozdziale XII "Zmiana Konstytucji". W konkluzji całościowej analizy tych przepisów można dojść do wniosku, że konstytucja nie zawiera norm niezmienialnych, jakie znają konstytucje niektórych współczesnych państw (np. we Francji, Włoszech i Grecji -- niezmienialna jest republikańska forma rządów, w Czechach niedopuszczalne są zmiany ingerujące w istotę państwa prawa) .
Proces legislacyjny zmian konstytucji został obwarowany licznymi warunkami i podlega znaczącym utrudnieniom w stosunku do drogi ustawodawczej przewidzianej dla ustaw zwykłych. Pewien jednak katalog przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta