Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wynika dla Polski

24 listopada 1997 | Kraj | JK

Skoro weszliśmy na rynki światowe, to nieuchronnie będziemy odczuwać na swojej skórze nie tylko hossy, ale i bessy.

Co wynika dla Polski

JAN KRZYSZTOF BIELECKI

Ostatnie dni października tego rokubyły dramatyczne dla inwestorów nie tylko na rynkach tzw. rozwijających się, ale i uprzemysłowionych. Ceny akcji na giełdach Azji, później Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i w końcu Europy spadły w rekordowym tempie, a inwestorzy w panice próbowali wycofać swoje pieniądze z większości przedsiębiorstw.

Krach zaczął się w Tajlandii, później dotarł do Hongkongu, Tajwanu, Korei Południowej i Japonii; następnie zaraziły się Chiny, Brazylia (która jest krajem o najsłabszej strukturalnie gospodarce w Ameryce Łacińskiej, wydała 9 miliardów USD na obronę waluty, zanim politycy zabrali się za sprawy fundamentalne, czyli korektę budżetową) , także Stany Zjednoczone, a następnie Rosja (gdzie obroty na giełdzie spadły o 40 procent) , nie zostały pominięte również kraje bałtyckie (obroty na giełdzie estońskiej spadły o 29 procent, a litewskiej o 12, 8 procent) .

Korekta przez kryzys

W ciągu kilku następnych dni straty zostały częściowo odrobione. Jednakże szybkość odbicia wynikała przede wszystkim ze sprzedania transakcji przyszłościowych i ponownego zakupu akcji, według zasady, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1238

Spis treści
Zamów abonament