Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Godne pożałowania przypadki

24 listopada 1997 | Kultura | KM

Artyści Trzeciej Rzeszy

Godne pożałowania przypadki

Arno Breker, Georg Kolbe, Max Beckmann -- rzeźbiarze Nowego Świata. Któż, poza specjalistami, pamięta te nazwiska? A przecież to oni kładli podwaliny pod sztukę Lepszego Jutra. "Trzecia Rzesza -- pisze we wstępie do swej książki Wiesława Czapińska -- to był czas dla rzeźby".

Autorka "Artystów w Trzeciej Rzeszy" nie ograniczyła się do opowiadania o monumentach, na widok których zbiera się nam na wymioty. Pod lupę wzięła reżyserów filmowych i aktorów, pisarzy i muzyków, poetów, dyrygentów, konferansjerów. Przed sobą i czytelnikami postawiła pytanie: Co naprawdę wiemy o tych, nieżyjących już, ludziach? O ich strachu, cierpieniu, upodleniu?

Wiesława Czapińska nie osądza ani nie wyrokuje, ale też nie kryje swoich emocji i sympatii. Podkreśla zresztą wielokrotnie, że sztuka okresu nazistowskiego miewała nieprawdopodobne wręcz wzloty. Czy tylko dlatego, że takim artystom jak -- pozostańmy jeszcze przez chwilę przy rzeźbie --Ernst Barlach czy Emil Nolde przyszło żyć w czasie brunatnej zarazy, należy ich twórczość pomniejszać?

Książka Wiesławy Czapińskiej ukazuje się u nas w bardzo stosownym momencie. Znów bowiem powracamy do dyskusji o problemach postawionych niegdyś przez Jacka Trznadla w "Hańbie domowej". Obracamy we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1238

Spis treści
Zamów abonament