Normalizacja ułatwia handel
Normalizacja ułatwia handel
Z Krzysztofem Mordzińskim, prezesem Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości, rozmawia Ireneusz Walencik
Co łączy w całość pięć uchwalonych 3 kwietnia ustaw, obowiązujących od 1 stycznia 1994 r. : prawo o miarach, prawo probiercze, o badaniach i certyfikacji, o normalizacji oraz o utworzeniu Głównego Urzędu Miar?
Dziedzinami w nich uregulowanymi zajmował się dotychczas Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości, który w różnych formach organizacyjnych funkcjonował ponad 30 lat, a obecnie przestaje istnieć. Rozpoczynają natomiast działalność trzy nowe instytucje: Główny Urząd Miar, Polski Komitet Normalizacyjny i Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. W każdej z dziedzin, którymi "opiekował się" PKNMiJ, a więc metrologii, probiernictwie, normalizacji i jakości, będą one działać według zmienionych zasad i odmiennej filozofii, zgodnej z wymaganiami i realiami gospodarki rynkowej. Tylko GUM jest centralnym urzędem administracji państwowej w sprawach miar i probiernictwa. Pozostałe dwie nowe instytucje nie są organami administracji i w zakresie swojej działalności nie mają kompetencji władczych w dotychczasowym rozumieniu. Do udziału w ich pracach włączane będą wszystkie zainteresowane tym strony, m. in. producenci, konsumenci, naukowcy, zwiazki zawodowe i administracja -- wszyscy, którzy uczestniczą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta