Trudne liczenie efektów
SZKOLENIA
Między marnotrawstwem a rentowną inwestycją
Trudne liczenie efektów
ROMAN SACZKOWSKI
Do zajęcia się tym tematem skłoniły mnie wyniki badań opinii polskich menedżerów na temat szkoleń. Badania te przeprowadzono na zlecenie "Rzeczpospolitej", a ich omówienie znalazło się w wydaniu gazety z 5. 09. 97 r.
Tegoroczne wyniki (badanie prowadzone jest od pięciu lat) najtrafniej charakteryzują chyba następujące cytaty z opracowania podsumowującego: co trzeci menedżer nigdy nie uczył się zarządzania, co czwarty nie uczestniczył w ciągu roku (przełom 1995/ 96) w żadnym szkoleniu, w ostatnim roku dość wyraźnie (o 10 proc. ) wzrósł udział przedsiębiorstw, które nie przeznaczają żadnych pieniędzy na szkolenie kadry kierowniczej. Taki obraz, oczywiście, skłania do refleksji przede wszystkim dlatego, że jest odmienny od tego, co obserwuje się w krajach najbogatszych.
Coraz szybciej
Niewiele jest już tak pewnych do przewidzenia zjawisk w gospodarce jak to, że rośnie i będzie rosła szybkość zmian. Znaną zasadę "jedyne co stałe w biznesie, to zmiany" należy zmienić na "jedyne co stałe w biznesie, to coraz szybsze zmiany". W dającej się rozsądnie przewidzieć przyszłości trudno dostrzec jakieś czynniki, które miałyby tę tendencję zahamować. Dlatego coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta