Pierwsza chińska demokracja
ANALIZA
Pierwsza chińska demokracja
TERESA STYLI ńSKA
Dotkliwa porażka, by nie powiedzieć klęska, rządzącego Kuomintangu w o statnich wyborach lokalnych sytuację Tajwanu ukazuje w zupełnie nowym świetle. Po pierwsze, może kryć w sobie zarzewie konfliktów między władzą centralną, która jest w rękach Kuomintangu, a szczeblem lokalnym, gdzie partią numer jeden stała się Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) . Po drugie -- i zapewne ważniejsze -- zwiastuje pierwsze poważne zmiany polityczne od 1987 roku, gdy został zniesiony stan wyjątkowy, obowiązujący przez prawie 40 lat.
Kuomintang, rządzący nieprzerwanie od 1949 roku, gdy Czang Kajszek wraz z wiernymi sobie żołnierzami uciekł z kontynentu na Tajwan, takiej porażki doznał po raz pierwszy. Co gorsza, może to być początek złej passy. Za rok mają się odbyć wybory parlamentarne, w roku 2000 -- prezydenckie i władze Kuomintangu nie kryją niepokoju.
Przypomnijmy, że w ostatnią niedzielę Tajwańczycy wybierali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta