Więcej niż tylko goście
Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie przybyły do Polski setki tysięcy uchodźców. Część z nich zaaklimatyzowała się w naszym kraju, część postanowiła powrócić do ojczyzny. Przyjrzeliśmy się losom kilku rodzin.
Właśnie mija rok od pierwszych przyjazdów uchodźców do Polski. Duża część Ukraińców wraca bądź planuje powrót do ojczyzny. Z badania Narodowego Banku Polskiego pt. „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce” wynika, że aż 64 proc. badanych w 2022 r. deklarowało, że ich pobyt w Polsce nie będzie trwał dłużej niż 12 miesięcy. Większość z nich (59 proc.) planowała powrót do Ukrainy. Pozostałe 5 proc. chciało wyjechać z Polski dalej na Zachód. Osób zdecydowanych pozostać w naszym kraju na stałe było 16 proc. Kolejne 20 proc. rozważało dłuższy pobyt w Polsce, ale nie docelowy.
W „Plusie Minusie” opisaliśmy w ubiegłym roku historie kilku ukraińskich rodzin, które przyjechały do Polski w różnych momentach wojny. Jak potoczyło się ich dalsze życie w naszym kraju? Kto z przybyszy został, a kto wrócił do Ukrainy? Jak zmieniły się polsko-ukraińskie rodziny, które połączyła wojna?
Dłuższe odwiedziny
Mam wrażenie, że mieszkamy w Polsce już ponad dwa, a może nawet trzy lata, a nie prawie rok – opowiada 64-letnia Nadia z Kijowa. Wyjechała z Ukrainy 1 marca 2022 r. wraz z mężem Saszą oraz 96-letnią mamą Walentyną. Po bardzo trudnej podróży spotkała Polaków, którzy otoczyli ją opieką. – Kiedy przekroczyliśmy granicę i znaleźliśmy się w Polsce, w Przemyślu zobaczyliśmy zupełnie inny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta