Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekolekcje Tomasza Terlikowskiego

25 lutego 2023 | Plus Minus | Piotr Zaremba
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Dlaczego konserwatywny publicysta ma więcej zrozumienia dla liberałów niż dla swojego dawnego środowiska?

Ta książka wywołała środowiskową burzę w szklance wody. „Polka ateistka kontra Polak katolik” to ciąg rozmów Tomasza Terlikowskiego z Karoliną Wigurą z Kultury Liberalnej. Raz on przepytuje ją, raz ona jego. Rzecz oparta jest na ideowym napięciu opisanym w tytule.

Pomysł się pojawił, kiedy poznali się w programie Mariusza Cieślika „Tego się nie wytnie” w TVP Kultura. Występowali tam, komentując książki, filmy czy spektakle teatralne, więc różnice w wizjach świata pojawiały się przy okazji oceniania zjawisk kulturalnych. Wymyślili potem, że będą ze sobą rozmawiać, czego Terlikowski domaga się w polskim życiu społecznym nieustannie, a Wigura – czasami. Powstała rozmowa pełna tytułów dzieł, na które oboje się powołują, popisów erudycji i historycznych przykładów.

Dziś to prawdziwy ewenement na tle życia umysłowego opartego na przemawianiu do własnych baniek. Zarazem książka stała się kolejnym tematem kontrowersji między Terlikowskim a jego dawnym środowiskiem – przypomnę, że był on szefem prawicowej, powiązanej z „Gazetą Polską”, Telewizji Republika. Publicysta Piotr Semka uznał, że nie wywołała ona zainteresowania po prawej stronie, bo została odczytana jako rozmowa ludzi, którzy różnią się coraz mniej. Co jest następstwem ewolucji Terlikowskiego w kierunku katolicyzmu otwartego, rozmywającego się w tożsamości liberalnej i w kierunku politycznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12506

Wydanie: 12506

Zamów abonament