Przestrzeń ekologiczna nie z gumy
RAPORT
Na Europejczyka przypada 7, 3 tony dwutlenku węgla
Przestrzeń ekologiczna nie z gumy
KRYSTYNA FOROWICZ
Gdy w Kioto rządy świata targują się, ile dwutlenku węgla można jeszcze wysłać w powietrze, by Ziemia nie dostała gorączki, w innym miejscu kuli ziemskiej naukowcy rachują, jaka część przestrzeni ekologicznej przypadnie na głowę każdego Ziemianina w 2010 r.
Przestrzeń ekologiczna jest sumą wszystkich zasobów naturalnych Ziemi. Jej wielkość jest określona; istnieje ograniczona powierzchnia gruntów, które możemy w sposób zrównoważony wykorzystywać do produkcji rolnej. Także istnieje tylko pewna określona ilość drewna, którą możemy pozyskać z lasów, nie powodując ich zagłady. Zagrożenie zmianami klimatycznymi ogranicza nasze wykorzystanie paliw kopalnych.
Naukowcy z Instytutu Klimatu, Środowiska i Energii z Wuppertalu w Niemczech zmierzyli przestrzeń ekologiczną dla Europy obecną i tę niezbędną do 2010 r. (Instytut na Rzecz Ekorozwoju przygotował na tej podstawie raport "Przestrzeń ekologiczna dla Polski i Europy") . Rok 2010 jest na tyle odległy, że społeczeństwo w okresie jednego pokolenia zdoła zrealizować ideę ekorozwoju -- twierdzą naukowcy. Zdrugiej strony jest to rok na tyle bliski, iż da się przewidzieć możliwe kierunki rozwoju technologicznego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta