"Marta"
Jadwiga Mijal (1912 -- 1997)
"Marta"
Portret Pawła Findera jej pędzla zalega pewnie magazyny Ministerstwa Kultury. Gdzieś także, kto wie, gdzie, jest portret Bolesława Bieruta malowany przez Jadwigę Mijal. Artystka zapisała fragment historii powojennej sztuki polskiej.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, dopiero potem wstąpiła do Szkoły Rysunku i Malarstwa. Jako prawnik pracowała krótko przed wojną w Komunalnej Kasie Oszczędności, gdzie poznała swojego przyszłego męża Kazimierza Mijala. Pobrali się w pierwszych tygodniach wojny. To, że Jadwiga Mijal zaangażowała się w konspiracyjną walkę z okupantem w ramach struktur PPR, było naturalne. Kazimierz Mijal już przed w ojną deklarował się jako komunista, jego żona miała podobne poglądy. Ale droga panienki z burżuazyjnego, przedwojennego domu do środowiska komunistów, którzy przygotowywali polityczny przewrót dla Polski, była sporą ewolucją.
Urodziła się w 1912 roku w Kijowie. Jej ojciec Jan Gniewkowski trafił do Kijowa po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta