Ograniczono konstytucyjne uprawnienia banku centralnego
USTAWODAWSTWO BANKOWE
Spojrzenie finansisty
Ograniczono konstytucyjne uprawnienia banku centralnego
MAREK DňBROWSKI
Wszystko wskazuje na to, że ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim nie jest produktem legislacyjnym najwyższej jakości.
Ustawa ta powinna stanowić rozwinięcie postanowień nowej Konstytucji RP, faktycznie jednak poszła w kierunku ograniczania konstytucyjnych uprawnień banku centralnego do tego stopnia, że pojawiają się wątpliwości, na ile jest ona rzeczywiście zgodna z literą i duchem ustawy zasadniczej.
Na początku przypomnijmy kluczowe dla dyskutowanej kwestii sformułowanie art. 227 ust. 1 konstytucji: "Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza".
Wątpliwości zaczynają się od art. 3 ust. 1 ustawy, który jako podstawowy cel działalności NBP określa "utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP". Sformułowanie to, będące kopią przepisów niemieckiej ustawy o Bundesbanku, różni się od treści art. 227 ust. 1 konstytucji przynajmniej w dwóch kwestiach:
* obowiązek wspierania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta