Życie zamknięte w szklanym kloszu
Pozbawione opieki dzieci z autyzmem skazane są na pogłębiające się upośledzenie umysłowe
Życie zamknięte w szklanym kloszu
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Ujawniają przebłyski inteligencji, mimo że uznawane są za upośledzone umysłowo. Dzieci dotknięte autyzmem zachowują się dziwacznie i często nie potrafią się porozumiewać. Jednak dzięki terapii można je przywrócić normalnemu życiu. W tym roku po raz drugi jest organizowany w grudniu Europejski Tydzień Autyzmu.
Przed rokiem jego organizatorzy zwracali uwagę, że na tę chorobę cierpi w Polsce prawie 10 tys. dzieci, niemal wyłącznie chłopcy; liczbę wszystkich chorych ocenia się nawet na 40 tys. W tym roku domagają się realizacji praw osób z uszkodzeniami centralnego ośrodka nerwowego, wynikających z podpisanych i ratyfikowanych przez nasz kraj konwencji międzynarodowych. "Mogą nawet być kierowane skargi przeciwko gminom o niewypełnianie obowiązku szkolnego i niezapewnienie opieki dzieciom autystycznym" -- twierdzi Michał Wroniszewski, prezes Fundacji na Rzecz Umacniania Więzi Rodzinnych i Społecznych "Synapsis".
Osamotnienie i bezradność
Autyzmu nie można obecnie całkowicie wyleczyć. Niestety. Są jednak dowody na to, że wczesne wykrycie zaburzenia i szybkie zastosowanie właściwej terapii znacznie ogranicza upośledzenie. Jak zapewnia prof. Tadeusz Gałkowski, pozwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta