Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak rejestru godzin pracy nie chroni pracodawcy

23 marca 2023 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Mimo nieprowadzenia ewidencji czasu pracy lub jej nierzetelności, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli przy pomocy innych dowodów wykaże fakt przepracowania określonej liczby godzin, w tym godzin nadliczbowych.

∑ Były pracownik naszej stacji paliw wystąpił o zapłacenie prawie 20 tys. zł za ostatnie dwa lata. Przedstawił rozliczenie nadgodzin z zagrożeniem skierowania sprawy do sądu. Nie prowadziłem ewidencji czasu pracy, a tylko formalnie był taki załącznik do umowy. Zdarzało się, że ta osoba pracowała ponad osiem godzin na dobę, ale sądziłem, że robi to dla dobra firmy. Dawałem temu pracownikowi dodatek 300-400 zł, w zależności od miesiąca, ale formalnie nie polecałem pracować dłużej niż wynikało z umowy. Pracownik twierdzi, że jego pracę poświadczą inne osoby. Czy sąd może uznać jego wyliczenia? – pyta czytelnik.

Z dużym prawdopodobieństwem pracownik uzyska wyrok zasądzający wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Tym bardziej, że pracodawca nie ma faktycznych przesłanek, aby kwestionować fakt pracy w godzinach ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Pracodawca może próbować podważyć wyliczenia przedstawione przez tę osobę, ale nie może negować pracy w godzinach nadliczbowych brakiem jej formalnego zlecania, bo wystarczająca była akceptacja takiego stanu rzeczy.

Za pracę należy się zapłata

Z treści art. 78 i art. 80 kodeksu pracy wynika, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12528

Wydanie: 12528

Spis treści

Reklama

Zamów abonament