Tylko brak informacji o nieobecności może uzasadniać dyscyplinarkę
Nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego przez chorego pracownika nie może być powodem jego zwolnienia bez wypowiedzenia. Przekazanie informacji o nieobecności, nawet wadliwe, jest bowiem skuteczne.
∑ W związku z częstymi pobytami pracowników na zwolnieniach lekarskich, mało który respektuje zapisy obowiązującego w zakładzie regulaminu pracy, który nakazuje usprawiedliwić nieobecność najpóźniej drugiego dnia. Pracownicy uważają, że samo wystawienie przez lekarza zwolnienia jest wystarczającą podstawą do usprawiedliwienia nieobecności i nie informują mnie o niej. To utrudnia organizację pracy, bo jestem zaskakiwany nieobecnością pracowników. Czy mogę w takiej sytuacji rozwiązać umowę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym? – pyta czytelnik.
Nawiązanie stosunku pracy wiąże się z nałożeniem na pracownika wielu obowiązków. W szczególności ma obowiązek przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, dbać o dobro zakładu pracy oraz przestrzegać regulaminu pracy. Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
Jednym z takich ustaleń, które powinien zawierać regulamin, jest przyjęty w zakładzie sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jeżeli pracodawca nie ustalił regulaminu pracy, ma obowiązek poinformować zatrudnionych – w formie papierowej lub elektronicznej, nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy – o przyjętym w firmie sposobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta