Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwigilacja musi być uzasadniona

15 lutego 2024 | Prawo co dnia | Mateusz Mikowski

Służby powinny ujawniać pełną dokumentację ws. kontroli operacyjnej. Bez tego zebrany materiał może nie być dowodem w sprawie.

Tak twierdzą prawnicy, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”. Niestety – dodają – nierzadko akta dotyczące inwigilacji są niekompletne. Przykładem jest precedensowy wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, którego uzasadnienie zostało opublikowane w ubiegłym tygodniu. Chodzi o sprawę karną funkcjonariuszki ABW oskarżonej o ujawnienie tajnych informacji i jej znajomego, który miał podżegać kobietę do udostępnienia mu tajnych danych. Rozstrzygając apelację, wrocławski sąd uniewinnił mężczyznę, uznając, że materiały zebrane w kontroli operacyjnej nie mogły stanowić dowodu w tej sprawie. Wskazał na dwa powody tej decyzji.

Pegasus nielegalny

Po pierwsze, materiały zostały zebrane przez służby za pomocą oprogramowania szpiegującego, którym był najprawdopodobniej Pegasus. A na stosowanie systemu, który posiada niezwykłe możliwości ingerencji w urządzenia elektroniczne, zdaniem sądu polskie prawo nie pozwala.

Po drugie, w tej sprawie szef CBA dwukrotnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12799

Wydanie: 12799

Spis treści
Zamów abonament