Nie tak łatwo pozbawić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
Jeżeli pracodawca nie dokłada starań, by pracownicy korzystali z urlopu wypoczynkowego w naturze, to w razie rozwiązania umowy ma obowiązek wypłacić za niewykorzystane dni ekwiwalent pieniężny.
Organizacja pracy w zakładzie ani ograniczanie wydatków publicznych nie uchroniły włoskiej gminy Copertino przed wypłatą ekwiwalentu za niewykorzystany urlop byłemu pracownikowi. Nakazał jej to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 18 stycznia 2024 r. w sprawie B.U. przeciwko Comune di Copertino o sygn. C 218/22.
Na pierwszy rzut oka wyrok ten nie zaskakuje. Jednak jego uważna lektura wskazuje, że w świetle prawa unijnego firmy nie zawsze muszą wypłacać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Stan faktyczny
Urzędnik zatrudniony w gminie Copertino, położonej w „obcasie” Półwyspu Apenińskiego, przepracował dla niej blisko 25 lat. Umowę o pracę rozwiązał z własnej inicjatywy, planując przejście na emeryturę. Nie wypłacono mu jednak ekwiwalentu za żaden z 79 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Zakazywał tego przepis odnoszący się do pracowników administracji publicznej.
Pracownik skierował sprawę na drogę sądową. Sąd nabrał wątpliwości, czy całkowity zakaz wypłaty ekwiwalentu za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta