W stażu pracy okres prowadzenia działalności i umowa zlecenia
Od kiedy i na jakiej podstawie pracodawcy będą musieli uwzględniać okres współpracy na B2B czy umowy cywilnoprawnej? Czy będzie trzeba wliczać również okres sprzed wejścia przepisów w życie?
W lipcu br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało wprowadzenie kolejnych zmian do kodeksu pracy. Tym razem znowelizowane mają zostać przepisy dotyczące sposobu obliczania stażu pracy.
∑ Na jakich zasadach ustala się aktualnie staż pracy i na co on wpływa?
Obecnie obowiązujące przepisy uzależniają nabycie określonych praw pracowniczych od tzw. zakładowego lub ogólnego stażu pracy. Dla przykładu od tego, jak długo pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy, zależy m.in. długość okresu wypowiedzenia, wysokość odprawy należnej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na zasadach wskazanych w tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych, czy nabycie prawa do dodatkowych świadczeń przewidzianych w wewnętrznych regulaminach pracodawcy. Ogólny staż pracy decyduje zaś m.in. o uzyskaniu wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 26 dni.
Obliczając zakładowy staż pracy należy wziąć pod uwagę umowy o pracę zawarte dotychczas z konkretnym pracodawcą. Ustalając ogólny staż pracy, na potrzeby obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, należy uwzględnić także wcześniejsze umowy o pracę z innych miejsc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta