Kiedy należy się dodatek za nadgodziny przy części etatu?
TSUE uznał, że zasady wypłaty dodatku za pracę nadliczbową nie mogą być takie same dla pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy to stanowisko ma znaczenie dla polskich firm?
Pracownik zatrudniony na niepełny etat nie może otrzymywać dodatku za nadgodziny po przepracowaniu takiej samej liczby godzin w tygodniu, jak pracownik pełnoetatowy. Jest to bowiem dyskryminacja. Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 29 lipca 2024 r. w sprawach połączonych o sygn. C 184/22 i C-185/22.
Wyrok zapadł w sprawie niemieckiej, a podstawą analizy TSUE były postanowienia układu zbiorowego obowiązującego w firmie ambulatoryjnej. Żądania zapłaty dodatku za nadgodziny złożyły dwie kobiety, które powołały się w tej sprawie na dyskryminację. Nie można pominąć tych dwóch faktów, analizując wpływ tego wyroku na sytuację pracowników i firm w Polsce.
Stan faktyczny
Pozwaną firmą w obu sporach był dostawca usług ambulatoryjnych. Zdecydowaną większość pracowników firmy stanowiły kobiety. Firma zatrudniała też dużą liczbę pracowników na część etatu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta