Sukces gospodarczy w trudnych czasach
Najnowsze dane opublikowane przez GUS, dotyczące wstępnego szacunku PKB za drugi kwartał 2024 roku, pozytywnie zaskoczyły rynek oraz większość ekonomistów.
Pomimo relatywnie słabej koniunktury gospodarczej u naszych głównych partnerów handlowych PKB w drugim kwartale 2024 r. wzrosło o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
W relacji do I kwartału 2024 r. polski PKB wzrósł o 1,5 proc. i jest to najwyższy wzrost spośród krajów UE przy średniej unijnej na poziomie 0,3 proc. Spośród naszych głównych partnerów handlowych w UE Niemcy notują spadek PKB w ujęciu kwartalnym o 0,1 proc., natomiast w Czechach i we Francji wzrost PKB był na poziomie średniej UE.
Taki wynik wzrostu polskiego PKB jest bez wątpienia powodem do radości, jednakże nieroztropnym byłoby spoczęcie na laurach. Już dziś warto zastanowić się, co zrobić, aby ten pozytywny rezultat utrzymać w kolejnych kwartałach, a jeszcze lepiej – go poprawić.
Na podstawie danych historycznych oraz wskaźników koniunktury można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że głównym motorem wzrostu gospodarczego była konsumpcja prywatna. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy oraz utrzymującą się dwucyfrową dynamikę wzrostu wynagrodzeń, można przypuszczać, że konsumpcja prywatna będzie nadal silnym czynnikiem wzrostu PKB w perspektywie średniookresowej nawet pomimo pewnych trudności związanych ze wzrostem kosztów gospodarstw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta