Wysokie schody
Rolnictwo u wrót Europy
Wysokie schody
Już za trzy miesiące rozpoczną się rokowania w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym tematem rozmów będą sprawy rolnictwa. Ocenia się, że tego działu gospodarki tyczy około 40 proc. wszystkich prac dostosowawczych.
Na około 780 aktów prawnych wymienionych w tzw. białej księdze określającej przygotowanie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do integracji z Jednolitym Rynkiem Europejskim ponad 280 aktów dotyczy właśnie rolnictwa. Biała księga za najważniejsze uznaje reformę własności ziemi, harmonizację prawa oraz umowy w dziedzinie weterynarii, ochrony roślin i żywienia zwierząt.
Najważniejsze różnice
W porównaniu z rolnictwem UE rolnictwo polskie jest znacznie mniej intensywne, nie osiąga tak wysokiej wydajności pracy i jakości produktów rolnych, a procesy koncentracji i specjalizacji produkcji - mimo znacznego opóźnienia pod tym względem - przebiegają u nas znacznie wolniej niż w UE. Polskie rolnictwo nie korzysta również z tak dużego jak rolnictwo Unii wsparcia z budżetu.
Podstawowe różnice między polskim a unijnym rolnictwem polegają na znacznie wyższym w Polsce zatrudnieniu, dużym zróżnicowaniu i dużym rozdrobnieniu struktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta