Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brama Bałkanów

03 stycznia 1998 | Plus Minus | TS
źródło: Nieznane

Zwano je miastem wyobraźni, miastem poetyckim i erotycznym

Brama Bałkanów

Ikona z góry Atos przedstawiająca cesarza Aleksego III Komnenosa i jego patrona, świętego Jana Chrzciciela

TERESA STYLIŃSKA Z SALONIK

"Zwano je miastem wyobraźni, miastem poetyckim i erotycznym, tyglem narodów i ludzi, miastem mitów, którego korzenie sięgają prehistorii, pełną blasku bliźniaczą stolicą Bizancjum, Selanik Turków, drugim Jeruzalem Żydów, kosmopolitycznym ośrodkiem z przełomu wieków, pierwszym miastem Macedończyków, megalopolis, pełnym ludzi, pełnym rzeczy, chronionym przez Boga, matką całej Macedonii, ogrodem Muz i Gracji".

Saloniki - w minionym roku Stolica Kulturalna Europy. Tak opisywana jest w jednym z licznych wydanych z tej okazji materiałów i nie ma w tych słowach dyktowanej reklamą przesady. Saloniki bowiem to miejsce, które w przedziwny sposób godzi sprzeczności: to 2300 lat historii i kipiąca gwarem współczesność; góry i morze; cerkwie i meczety, ale także XIX-wieczne mieszczańskie kamienice; miasto Aleksandra Wielkiego, od którego siostry Tessaloniki wzięło nazwę, ale także Wenizelosa i Atat?rka; miasto Greków, ale także Słowian, Ormian i Żydów - Wschód i zarazem Zachód.

Trzy lata perswazji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1272

Spis treści
Zamów abonament