Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Superzwyczajna megagwiazda

16 listopada 2024 | Plus Minus | Barbara Hollender
autor zdjęcia: Alberto Pizzoli
źródło: Rzeczpospolita

Cate Blanchett, jedna z największych aktorskich gwiazd, będzie przewodniczącą jury głównego na festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu (16–23 listopada).Inicjatywa Chrześcijan dla Europy.

Zdobywczyni czterech brytyjskich nagród filmowych BAFTA, czterech Złotych Globów i worka wyróżnień krytyków, do Oscara była nominowana ośmiokrotnie, a statuetkę odebrała dwa razy – za role w „Aviatorze” i „Blue Jasmine”. Potrafi zagrać wszystko. Była na ekranie królową Elżbietą I i Katharine Hepburn, zakonnicą, lesbijką, wielką dyrygentką i lekarką, komiksową bojowniczką i królową elfów. Występowała w blockbusterach i obrazach skromnych, ale również w teatrze.

Jej wizerunek, jako jednej z czterech przedstawicielek przemysłu filmowego – razem z Nicole Kidman, Geoffreyem Rushem i Russellem Crowe’em, pojawił się na australijskich znaczkach pocztowych.

Cate Blanchett jest też żoną i matką czwórki dzieci. Swoją popularność wykorzystuje, działając na rzecz uchodźców, upomina się o prawa osób LGBT. Choć nigdy nie potępiła publicznie Weinsteina czy Woody’ego Allena, wspiera akcję #metoo. I, ku zdziwieniu dziennikarzy, skromnie mówi o sobie, że należy do klasy średniej. Podczas ostatniego festiwalu canneńskiego takim stwierdzeniem wywołała burzę, zaczęto jej wypominać, że wartość netto jej majątku wyceniana jest na 95–140 mln dol., więc opowieści o klasie średniej są – delikatnie mówiąc – niewiarygodne. Ale australijscy socjologowie bronią swojej rodaczki, przypominając, że w ich kraju inaczej określa się społeczną pozycję. Ona sama zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13028

Wydanie: 13028

Zamów abonament