Pogrzeb po jubileuszu?
Już teraz decydują się losy festiwali w Sopocie i w Opolu
Pogrzeb po jubileuszu?
Początek stycznia jest w show biznesie okresem układania planów koncertowych na nowy rok. Ta zasada dotyczyła również dwóch polskich festiwali -- w Opolu i Sopocie. Posiadające wielomiliardowy budżet imprezy przez ostatnie dwa lata odbywały się jednak głównie dzięki wsparciu finansowemu Telewizji Polskiej.
Czy telewizja publiczna zainteresowana będzie kontynuowaniem kilkudniowych transmisji w czerwcowe i sierpniowe w ieczory?
Siła teletransmisji
Scedowanie finansowych obowiązków państwa wobec festiwali na rzecz państwowej telewizji było zgodne z logiką czasów. Tylko bowiem monopolistyczna i silnie scetralizowana struktura z poprzedniej epoki, wzmocniona dodatkowo ogromnymi wpływami abonamentowymi, mogła zapewnić finansowe podstawy niespotykanym w skali całego kontynentu "świętom piosenki".
Po raz pierwszy telewizja odegrała główną rolę w Opolu w 1992 r.
Uratowała wtedy festiwal polskiej piosenki wykupując za 1 mld 800 mln zł prawa na wyłączność transmisji. Telewizyjne pieniądze trafiły jednak do prywatnego producenta, który odsprzedał potem czas antenowy telewizji jednego z festiwalowych koncertów -- prywatnym firmom fonograficznym. Po raz pierwszy telewizja podyktowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta