Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgodny chór i solista

10 stycznia 1994 | Gazeta | EK KO

Polscy politycy o przystąpieniu do NATO

Zgodny chór i solista

Dzisiejszy szczyt NATO, podczas którego kraje członkowskie mają wypowiedzieć się na temat ewentualnego rozszerzenia sojuszu o kraje Europy Środkowowschodniej, zaktywizował dyplomacje państw ubiegających się o członkostwo. Formalnie wniosek o przyjęcie do NATO złożyły jedynie Albania i Litwa, zabiegi krajów Grupy Wyszehradzkiej -- wprawdzie równie zdecydowane -- ograniczają się właśnie do zabiegów dyplomatycznych. Stanowisko Polski w tej sprawie, dziś jednoznaczne i zdecydowane, stopniowo ewoluowało.

Na początku przekształceń demokratycznych, kiedy istniał jeszcze Układ Warszawski, polskie starania koncentrowały się wokół trudnych negocjacji o zatwierdzenie granic z jednoczącymi się Niemcami. Wkrótce potem, podczas wizyty w RFN, prezydent Lech Wałęsa zaproponował stworzenie w naszej części Europy NATO-bis. Jednoznacznie o potrzebie zagwarantowania sobie bezpieczeństwa dzięki przystąpieniu do Paktu Północnoatlantyckiego wypowiedział się minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego. Rząd Hanny Suchockiej uznał to za swój strategiczny cel, a gabinet Waldemara Pawlaka wydaje się kontynuować tę linię.

Jeszcze latem ubiegłego roku, kiedy to Borys Jelcyn zapewnił Lecha Wałęsę, iż

Rosja nie będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 164

Spis treści
Zamów abonament