Skażone morza
ONZ ogłosiła 1998 Międzynarodowym Rokiem Oceanu
Skażone morza
KRYSTYNA FOROWICZ
W najbliższych latach świat będzie miał coraz więcej ludzi do wyżywienia, morza i oceany - coraz mniej do zaoferowania.
Świat stanął więc przed dylematem: poszukiwać nowych źródeł wyżywienia ludności, czy oczyszczać akweny. Odpowiedź może być tylko jedna - dbać o czystość wód. ONZ ogłosiła 1998 Międzynarodowym Rokiem Oceanu.
Ponad 60 proc. światowej populacji ok. 2,7 mld ludzi mieszka nad morzami lub w strefie przybrzeżnej. W 2020 r. liczba mieszkańców tych terenów wzrośnie do 70 proc. Na całej kuli ziemskiej nie ma ani jednego morza, które byłoby wolne od zanieczyszczeń. 70 proc. substancji szkodliwych pochodzi z działalności człowieka na lądzie. Za 30 proc. odpowiedzialne są odpady topione w morzach, instalacje gazowe, platformy naftowe oraz zanieczyszczenia pochodzące ze statków. Morskie akweny służą jako drogi transportowe, zbiorniki ścieków i składowiska śmieci - alarmują ekolodzy.
Apel uczonych
Ponad 1600 uczonych z 65 krajów podpisało, ogłoszony na Capitolu w Waszyngtonie, apel do społeczności międzynarodowej o podjęcie energicznych działań na rzecz ochrony oceanów przed katastrofą ekologiczną. Apel wskazuje, że stan wód na planecie pogarsza się coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta