SĄD NAJWYŻSZY
- Pozwolenie także na budowę obiektu tymczasowego
- Próbki towarów wolne od cła Samowola budowlana
Pozwolenie także na obiekt tymczasowy
Także budowa tymczasowego obiektu budowlanego wymaga z reguły uzyskania zezwolenia na budowę, a wykonanie takiego obiektu bez zezwolenia jest przejawem samowoli budowlanej. A zatem również na taką budowę reakcją jest decyzja nakazująca jego rozbiórkę.
Takie wnioski wynikają z wyroku z 21 stycznia 1998 r. (sygn. II RN 108/97), którym Sąd Najwyższy uwzględnił rewizję nadzwyczajną pierwszego prezesa tego Sądu od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uchylił nim jako -według niego bezpodstawną - decyzję nakazującą Andrzejowi i Piotrowi L. rozbiórkę hali wybudowanej przez nich samowolnie w lipcu 1996 r.. Obiekt ten ma stalową konstrukcję, wymiary bez mała 30 m na 12, 5 m i wysokość w kalenicy 3,60 m. Jest zmontowany na żelbetowych płytach drogowych, dach i ściany z blachy trapezowej. Konstrukcja jest taka, że hala może służyć zarówno jako obiekt tymczasowy, jak i stały.
Halę wzniesiono bez pozwolenia na budowę. Na tej podstawie kierownik urzędu rejonowego w decyzji z 2 października 1996 r. nakazał jego rozbiórkę. Tego samego zdania był wojewoda. Andrzej i Piotr L. wnieśli skargę do NSA. Tłumaczyli, iż hala jest obiektem tymczasowym, który ma
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta