Sto pięćdziesiąt poprawek
Nowelizacja ustawy karnejskarbowej
Sto pięćdziesiąt poprawek
Nie podlega karze, kto popełniwszy przestępstwo skarbowe, zawiadomi o tym organ ścigania, ujawni osoby, które z nim współdziałały, złoży uszczuploną należność państwową w terminie zakreślonym przez organ powołany do prowadzenia dochodzenia, a gdy przestępstwo nie polega na uszczupleniu takiej należności -- równowartość przedmiotu przestępstwa, jeżeli podlega on przepadkowi. Tak brzmi jedna ze 150 poprawek do ustawy karnej skarbowej zaproponowanych przez rząd.
Rząd podaje pięć przyczyn nowelizacji tej ustawy: * brak możliwości szybkiego uchwalenia nowego kodeksu karnego skarbowego; * wejście w życie kodyfikacji karnych, gdy tymczasem u. k. s. w wielu punktach powołuje się na przepisy dotychczasowych kodeksów; * przewidywane wejście w życie szerokiej nowelizacji prawa o wykroczeniach -- potrzebą chwili jest zapewnienie spójności systemowej regulacji wykroczeń skarbowych i pospolitych; * założenie, że wprzyszłości wszystkie przestępstwa skarbowe i wykroczenia przejdą do wyłącznej kompetencji sądów -- należy u. k. s. uzupełnić gwarancjami materialnoprawnymi, procesowymi i karno-wykonawczymi; * konieczność uwzględnienia zmieniającej się stopy inflacji.
Wiele poprawek ma charakter formalny, dostosowują one u. k. s. do innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta