Przyzwolenie na zmiany
Przyzwolenie na zmiany
ANDRZEJ PRZEMYSKI, WOJCIECH WRÓBLEWSKI
Reforma aparatu ochrony porządku i bezpieczeństwa w Polsce rozpoczęła się w 1990 roku uchwaleniem przez Sejm tzw. ustaw policyjnych. Zlikwidowały one MSW w dawnym kształcie, m.in. rozwiązując Służbę Bezpieczeństwa i tworząc od podstaw Urząd Ochrony Państwa oraz przekształcając Milicję Obywatelską w policję.
Stworzono całkowicie nową strukturę resortu spraw wewnętrznych, który ze zhierarchizowanego molocha rozdzielony został na cywilne ministerstwo oraz autonomiczne i w założeniu apolityczne urzędy centralne, w tym urząd Komendanta Głównego Policji. Stworzono również realne możliwości oddziaływania władz lokalnych na funkcjonowanie policji, zreorganizowano szkolnictwo policyjne, powstały policyjne związki zawodowe. Polska policja wróciła do Interpolu.
Wraz z zachodzącymi w kraju zmianami modyfikowano także policyjne struktury, tworząc od podstaw piony do walki z przestępczością zorganizowaną, z narkotykami, przywracając funkcjonowanie pionu zwalczającego przestępczość gospodarczą. Rozwinięto szeroką współpracę z policjami innych krajów.
Założenia i kierunki dalszych reform
Starania Polski o wejście do struktur europejskich, planowana reforma administracyjna kraju, a nade wszystko konieczność skuteczniejszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta