Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paradoksy i mity w Polsce

14 stycznia 1994 | Kraj | MS

Paradoksy i mity w Polsce

Maria Szyszkowska

Warto u progu nowego roku zastanowić się nad sobą, jak również nad społeczeństwem, które się współtworzy. Nie chodzi o zabieg formalny, o jakiś szczególny rytuał noworoczny związany z zawodną często wiarą w poprawę własnego charakteru. Nie chodzi też o rodzaj publicznej spowiedzi, po której wszystko wraca do punktu wyjścia.

Wzmożona samoświadomość obywateli może i powinna prowadzić do bardziej sensownych działań w państwie.

Nie miał racji Marks

wskazując na nadrzędną rolę czynników ekonomicznych. Odwrotnie. Pogłębiona i poszerzona świadomość jednostek może prowadzić do korzystnych zmian, z ekonomicznymi włącznie. Skoro czynnikiem zasadniczym w wymiarze jednostkowym i społecznym jest pogląd na świat -- pragnę uwypuklić tu niektóre mity zniekształcające naszą świadomość i nie dopuszczające w efekcie do prawidłowych rozwiązań w państwie.

Brak prawdy

w życiu publicznym bywa równie groźny jak zakłamanie w życiu poszczególnego człowieka. A w Polsce nie wypada, począwszy od roku 1989, być krytycznym wobec ustroju demokratycznego, mimo że w strukturach demokratycznych tworzy się nader łatwo ukryty totalitaryzm, o czym wielokrotnie pisałam.

Chętnie sięgamy do dorobku filozofów starożytności -- przeceniając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 168

Spis treści
Zamów abonament