Obdarta do kości
Obdarta do kości
Rozmowa z prof. Witoldem Karczewskim, przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych
Czy polskiej nauce grozi katastrofa finansowa?
Nie chciałbym używać słowa katastrofa. Z naszym skromnym budżetem i tak znaleźliśmy się w nie najgorszej sytuacji, w niewielkim gronie 5-6 resortów, które dostały nieco więcej niż wynosi przewidywany wskaźnik inflacji. Ponad 11 bln zł na naukę -- O, 57 proc. PKB to jednak rzeczywiście za mało. Konieczny jest pewien dalekosiężny strategiczny ruch polegający na tym, że zostaną wybrane dziedziny naszego życia społecznego i gospodarczego, a do nich należy nauka i technika, które rzeczywiście wyprowadzą nas z dołka, z zacofania. W przeciwnym razie kryzys, który obecnie obserwujemy będzie się ciągnął dość długo. Gospodarka nasza będzie nadal niekonkurencyjna. Pozostaniemy, mówiąc w przenośni, mocarstwem węgla i stali, a powinniśmy być silnym partnerem w high-tech.
Czy w tej sytuacji ucierpią biotechnologia, fizyka ciała stalego, nauka o materiałach lub inne ważne dziedziny?
Nie rezygnujemy z finansowania żadnej dziedziny nauki reprezentującej wysoki poziom międzynarodowy. Wręcz przeciwnie, koncentrujemy środki na najważniejszych dziedzinach. Kosztem działalności ogólnotechnicznej i wspomagającej badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta