Poziom życia nie sprzyja płaceniu składek
Partia masowa czy kadrowa
Poziom życia nie sprzyja płaceniu składek
Większość partii politycznych powstających po przełomie 1989 roku zakładano z myślą, że staną się partiami masowymi. Wynikało to z aspiracji społeczeństwa, które po okresie PRL liczyło na rzeczywisty, masowy udział w życiu publicznym.
Po kilkunastu miesiącach rozwoju kadrowego partii politycznych zainteresowanie przynależnością spadło. Także w ugrupowaniach wyrosłych z poprzedniego ustroju, które korzystały z bazy materialnej i etatowego aparatu swoich poprzedniczek, liczba członków znacznie spadła. Dziś politycy coraz częściej przyznają, że formuła partii masowej jest już raczej przeszłością. Na masowości szeregów partyjnych opiera się jedynie PSL, co jest o tyle zrozumiałe, że Stronnictwo zostało na placu boju jako jedyna partia chłopska mająca jednorodną bazę społeczną.
Program czy zaplecze
-- Decydujące są wybory. Partia polityczna powinna być machiną, która może te wybory wygrać i zdobyć władzę. Żeby ją jednak zdobyć, trzeba mieć program, a ten muszą stworzyć elity -- Romuald Szeremietiew, lider 5, 5 -- 6-tysięcznego RdR, uważa, że partia nie musi być masowa. Jeśli ma dobry obraz w społeczeństwie i skuteczny program, może wygrać. Ogromną rolę w tej sytuacji odgrywają kontakty polityków z dziennikarzami, gdyż prasa, radio i telewizja są dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta