A jednak konieczne
A jednak konieczne
Przez kraje Europy Zachodniej przetacza się fala dyskusji na temat doświadczeń prowadzonych na zwierzętach. Do XIX wieku takie eksperymenty nie wywoływały niepokoju moralnego. Ale czas płynie, przybiera na sile refleksja o istnieniu, bądź nie, prawa naturalnego, i w tym kontekście "prawa zwierząt" (analogicznie do "praw dziecka") nie mogących bronić się samodzielnie przed tym, co dzieje się z nimi w laboratoriach.
Starożytność
Antyczny Rzym, a jeszcze wcześniej Grecja znała eksperymenty na zwierzętach. Anaksagoras, Empedokles, Hippokrates, Galien i cała plejada innych dokonywali sekcji w celu poznania budowy zwierzęcych ciał. Nie wywoływało to niepokoju moralnego. Człowiek miał do tego prawo jako ten, któremu powierzono Ziemię, aby czynił ją sobie poddaną (Biblia) . Uważano, że zwierzęta istnieją po to, aby czynić zadość potrzebom człowieka. Używano więc zwierząt jako pożywienia, siły roboczej i w charakterze ofiar składanych bóstwom. Wiwisekcje stanowiły margines, gdzieś na obrzeżach starożytnej filozofii i wiedzy.
XVII wiek
W sztuce to czas baroku, w nauce -- eksperymentu. Po renesansowych, nielicznych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta