Naprawianie nienaprawialnego
WARSZTATY
Elektronika samochodowa
Naprawianie nienaprawialnego
ADAM JAMIOłKOWSKI
Niemal każdy kierowca może dziś z dumą powiedzieć: Mam w swoim samochodzie komputer. Jest w tym sporo przesady, bowiem na ogół chodzi o mikroprocesorowe urządzenie sterujące zapłonem i wtryskiem paliwa. Trudno doprawdy porównywać je z komputerem, choć -- aby być sprawiedliwym -- przyznać trzeba, że możliwości obliczeniowe mikroprocesorów stosowanych w takich układach są niejednokrotnie większe niż tych montowanych w komputerach osobistych kilka lat temu. Nowoczesność ma jednak pewien feler. Samochodowe "komputery" psują się bardzo rzadko, ale jeśli już do tego dojdzie, fachowcy potrafiący po ciemku złożyć silnik luksusowego wozu bezradnie rozkładają ręce. Chyba wszystkie instrukcje serwisowe podają jedną receptę -- wymianę.
Jeszcze nie tak dawno samochód musiał mieć przede wszystkim dobry silnik, hamulce i efektowny wygląd. Dziś wszystko to mało -- aby auto zasługiwało na miano nowoczesnego, musi mieć "komputer". Elektronika prawdziwie rozpanoszyła się w motoryzacji. Do urządzeń mikroprocesorowych sterujących pracą silnika doszły układy zapobiegające poślizgowi kół przy hamowaniu i przyspieszaniu. Nie dziwią już nikogo wyświetlacze pokazujące chwilowe zużycie paliwa, średnie zużycie paliwa podczas podróży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta