Projekt do kosza
DYSKUSJA
Prawo prasowe
Projekt do kosza
ANDRZEJ GOSZCZYńSKI
Jeżelipojawiają się jakieś nowe projektyistniejących regulacji, warto zapytać, czy zmiany są rzeczywiście konieczne. Pytanie takie należy postawić również w związku z propozycjami nowelizacji prawa prasowego.
Kioski pełne gazet, które -- raz lepiej, raz gorzej -- dostarczają nam wiedzy o świecie, świadczą, że istniejące prawo nie jest najgorsze. Rzeczywiście, nowelizowana kilkakrotnie ustawa prasowa z 1984 r. stwarza warunki, w których możliwe jest wydawanie gazet wypełniających swój podstawowy obowiązek, czyli rzetelne i wszechstronne informowanie opinii publicznej o interesujących ją i w ażnych dla niej sprawach. Dlatego nierzadkie są głosy, by zostawić ustawę w spokoju, bo można ją jedynie spaprać.
Mimo to jest wiele argumentów za tym, by przeprowadzić nowelizację prawa prasowego. Wynikają one przede wszystkim z całkowitej zmiany warunków, w jakich działa prasa, będących konsekwencją ustrojowej i gospodarczej przebudowy państwa. Decydujące znaczenie ma tu powstanie rynku niezależnych, prywatnych wydawców prasowych.
Odsmażona ustawa
Projektów nowelizacji prawa prasowego było w ostatnich latach kilka, ale żaden nie doczekał się szczęśliwego uchwalenia. Bez wątpienia jest to m. in. efekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta