Dziś i przed wiekami
Państwo prawa i gospodarka
Dziś i przed wiekami
JAN WINIECKI
Naszym (ciągle jeszcze niedościgłym zresztą) wzorcem jest "państwo prawa", rozumiane współcześnie jako państwo, w którym prawa i obowiązki obywateli określone są w konstytucji i jakiekolwiek ograniczenia działalności obywateli występujących w różnych rolach, na różnych obszarach życia społecznego, muszą mieć jednoznaczną konstytucyjną podstawę. Akty prawne muszą przy tym spełniać -- cytuję za Konstytucją Wolności Hayeka -- kryteria ogólności, równego traktowania i pewności. Dyskrecjonalne decyzje administracji oparte na takich prawach powinny być poddawalne kontroli sądowej.
Ci, którzy na co dzień borykają się z niedoskonałościami naszego systemu prawnego wiedzą najlepiej jak daleko nam od współczesnego ideału państwa prawa. Ci, którzy uważają, że proces zbliżania się do tego ideału postępuje zbyt wolno i jest zbyt kosztowny, często widzą w uczestnictwie w Unii Europejskiej drogę "na skróty" w tym kierunku. Nie ma w tym nic zaskakującego. Co bardziej dalekowzroczni analitycy transformacji postrzegali inne ważne korzyści takiego, a nie innego modelu zjednoczenia Niemiec niż strumień zachodnioniemieckich pieniędzy płynących na tereny byłej NRD.
Bowiem "Ossi", jak powszechnie nazywa się b....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta