Sto lat później
Jakie PSL? Lewicowe, o tendencjach chadeckich, wciąż poszukujące swego oblicza, o dwojakim rodowodzie, ze słabym zapleczem intelektualnym, trwałe
Sto lat później
Od ubiegłego roku Polskie Stronnictwo Ludowe świętuje 100-lecie istnienia ruchu ludowego, którego obchody zamierza zakończyć 28 lipca 1995 roku wielkim zjazdem chłopskim w Rzeszowie. W tym roku w rocznicowe uroczystości włączył się Kościół -- prymas Glemp odprawi w sobotę w intencji ludowców mszę w archikatedrze warszawskiej. O ocenę, jaką partią jest dzisiaj PSL poprosiliśmy polityków innych ugrupowań.
Zadaliśmy im trzy pytania:
1. Jaką partią jest PSL -- z uwagi na miejsce na scenie politycznej, rodowód, program, skuteczność działania?
2. Jak ocenia pan polityków PSL -- kogo ceni, a kogo nie i za co.
3. Jaka będzie przyszłość PSL i całego ruchu ludowego? Czy dla tego typu partii jak PSL jest w przyszłości miejsce na polskiej scenie politycznej?
Aleksander Kwaśniewski, SLD
1. PSL to partia historyczna, klasowa, bo związana z ludźmi wsi, z chłopami, która utworzyła dosyć silną i trwałą tradycję ludową. Partia, która przeszła bardzo różne koleje losu przez sto lat, a mimo to ma trwałe zaplecze społeczne. W tym sensie PSL to swoisty fenomen na polskiej scenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta