Informacje
Informacje
Lapidarium węgierskie
W 1020 roku Czesi przeszli góry i wzięli do niewoli aż 1200 Polaków. Dzięki temu, że wykupił ich król Stefan, nie zostali sprzedani Turkom. Obdarowani wolnością, stali się oddanymi strażnikami królewskich lasów, jego myśliwymi i hodowcami zwierząt.
Druga grupa polskiego osadnictwa dotarła tu w XVIII wieku, za cesarzowej Marii Teresy. Wiele rodzin szlacheckich, w obawie przed represjami zaborców, wyemigrowało na południe Europy. Wtedy to hrabia Antal Grasalkovich, właściciel trzydziestu wiosek, osiedlił w Isaszegu około siedemdziesięciu polskich familii. W zachowanych księgach kościelnych z tamtego okresu aż roi się od swojsko brzmiących nazwisk.
Do Isaszegu Polacy znów zawitali podczas Wiosny Ludów. Jeden z wioskowych obelisków upamiętnia śmierć nieznanego polskiego kapitana i jego 76 towarzyszy powstańczej walki. Na frontonie budynku gminnej rady znajduje się odsłonięta w 1972 roku tablica :
"Są dwa narody, które coś łączy. I to jakie narody! Polski i węgierski! Czy jest potężniejsza siła, gdy te dwa narody zmierzają do jednego celu? -- Sandor Petofi, 1849. -- Na cześć zwycięskiej bitwy pod Isaszeg -- na pamiątkę polskich bohaterów walczących pod dowództwem Józefa Wysockiego -- ramię w ramię z węgierskimi honwedami".
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta