Pamięć sprzed narodzin
MEDYCYNA
Podczas zabiegu płód wymachuje rączkami i nóżkami, jakby chciał uciec przed igłą
Pamięć sprzed narodzin
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Rozwijający się w łonie matki płód może znacznie wcześniej odczuwać ból, a nawet odbierać dochodzące z zewnątrz dźwięki, niż sądzono. Już w 20. tygodniu "rejestruje" muzykę, której słucha oczekująca dziecka matka. W ierci się też i kręci, gdy lekarze wprowadzają igłę do wewnątrzmacicznego przetoczenia krwi.
Kora mózgowa płodu prawdopodobnie funkcjonuje najwcześniej od 24. tygodnia ciąży, bo wtedy wykazuje aktywność elektryczną. Pracę jego mózgu trudno jednak śledzić wewnątrz narządów rodnych. Trudno w ogóle przeprowadzić wtedy jakiekolwiek badania. Analizowane są najczęściej wcześniaki, które mają szanse przeżycia właśnie po 24. tygodniu. Największą zagadką jest rozwój poprzedzający ten etap, szczególnie między 13. i 24. tygodniem ciąży. Co wtedy odczuwa płód?
Ból czy odruch
Stephen Evans z Uniwersytetu Keele w Anglii jest przekonany, że wykazuje on rozwój czynności nerwowych, związanych z kształtowaniem się w zgórza, będącego stacją podkorową dla impulsów płynących z narządów zmysłów i móżdżku do kory mózgowej (w pełni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta