Biura regionalne i promocja
POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ
Biura regionalne i promocja
JAN OSTOJA -OSTASZEWSKI
Przy okazji dyskusji nad Europejską Kartą Samorządu Regionalnego ("Rz" nr 74, 76, 83) przypomniano artykuł 11 tego dokumentu, dotyczący możliwości zakładania biur informacyjnych regionów przy organizacjach międzynarodowych. Bliskość polskiego członkostwa w Unii Europejskiej skłania do postawienia zasadniczego pytania: czy polski samorząd powinien dysponować własnym biurem w Brukseli?
W stolicy Belgii istnieje obecnie ponad sto europejskich przedstawicielstw władz lokalnych i regionalnych. W komplecie reprezentowane są m. in. regiony francuskie, landy niemieckie oraz hiszpańskie comunidades autonomas. Nawet rumuńskie judety zapowiedziały ostatnio powołanie wspólnej anteny regionalnej.
Zainteresowanie władz samorządowych Unią Europejską nie wynika, jak mogłoby się błędnie wydawać, z tendencji emancypacyjnych regionów. Przykładem niech będzie biuro szkockie. W chwili jego założenia kilka lat temu władze lokalne w Szkocji znajdowały się w rękach laburzystów. Do partii tej należał również ówczesny komisarz europejski ds. polityki regionalnej Bruce Millan, z pochodzenia Szkot. Trudno było wyobrazić sobie okoliczności bardziej sprzyjające do zamanifestowania regionalnej odrębności na forum europejskim. Nic takiego nie nastąpiło....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta