Informacje
Informacje
ŚWIAT
119(4979)
22 maja 1998
5
19102-U
32 lata u władzy
Dzieje jednej dyktatury
Od czasu upadku kongijskiego samowładcy, Mobutu Sese Seko, w roku 1997 Haji Mohammed Suharto był najdłużej rządzącym szefem państwa na świecie, jeśli nie liczyć króla Tajlandii Bhumibola. Suharto sprawował rządy prezydenckie od 1968 r. i przedłużał je co pięć lat, będąc zawsze jedynym kandydatem w wyborach. Miał nadzieję pozostać na tym stanowisku dożywotnio. System polityczny, który stworzył, zapewniał mukontynuację władzy. W marcu tego roku został wybranyna siódmą kadencję.
Suharto to człowiek, który potrafił skorzystać z zawirowań historii. Urodził się 8 czerwca 1921 w rodzinie chłopskiej w jawajskiejwiosce Kemusu. Jest muzułmaninem, jak 90 procent jego rodaków. W 1940 r. wstąpił do wojska i po rocznym szkoleniuzostał sierżantem holenderskiej armiikolonialnej. Od 1943 r. był oficerem Ochotniczej Armii Obrońców Państwa Indonezyjskiego, utworzonej przez okupantów japońskich. Uczestniczył w walkach przeciwko Holendrom. Po uzyskaniu przez Indonezję niepodległości w 1949 r. szybko awansował. W 1962 r. był już generałem dywizji.
Wydarzenia z września 1965 r. tokolejny etap jego wielkiej kariery politycznej. Zaczęło się od próby obalenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta