Kształtowanie inteligencji
Mózg wymienia codziennie tysiące komórek
Kształtowanie inteligencji
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Mózg dorosłego człowieka prawdopodobnie potrafi się regenerować. Neurobiolodzy podważają kolejny w medycynie dogmat, że po narodzinach komórki nerwowe nie mogą już się odtwarzać. Najnowsze badania nad małpami sugerują, że cześć kory mózgowej jest stale wymieniana. Czy będziemy mogli dzięki temu odkryciu leczyć choroby spowodowane uszkodzeniem mózgu?
Każdy człowiek po przyjściu na świat jest wyposażony w ogromną liczbę 15 mld neuronów, które -- jak się wydawało -- stopniowo zanikają z upływem lat. Sądzono, że "szare komórki" bezpowrotnie giną po najmniejszym wstrząśnieniu mózgu albo są masakrowane nadużyciem alkoholu. Obecnie wydaje się, że pogląd ten jest tylko częściowo słuszny. Na pewno używki, w tym szczególnie narkotyki, masowo niszczą komórki mózgu, których organizm nie potrafi już zastąpić. Są jednak w nim regiony, np. zawiadujący pamięcią hipokamp, gdzie tysiące komórek jest codziennie wymienianych. Sugerują to badania specjalistów Centrum Badania Naczelnych w Getyndze oraz kalifornijskiego Salk Institute for Biological Studies, przeprowadzone na małpach, wegetujących w naturze w brazylijskich lasach tropikalnych.
Usprawnienie pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta