Sposób na ludojady
OCEANOLOGIA
Elektryczny aparat chroni płetwonurka przed rekinami
Sposób na ludojady
KRZYSZTOF KOWALSKI
Według statystyk ISAF -- International Shark Attack File -- przy Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, co roku, na całym świecie około 75 osób zostaje zaatakowanych przez rekiny, z tego przeciętnie tuzin ludzi nie wychodzi z życiem z tej przygody.
Co więcej, według tego samego źródła, powyższe liczby dotyczą jedynie wypadków w pełni udokumentowanych, nie pozostawiających cienia wątpliwości; ile ataków i zgonów ma miejsce wśród niepiśmiennych "poławiaczy pereł" gdzieś u wybrzeży indyjskich, malajskich? Co prawda, w skali planetarnej więcej osób ponosi śmierć od piorunów czy użądleń pszczół, ale przecież (do pioruna! ) pszczoły nie wywołują takiej grozy jak rekiny, ponieważ nie mają takiej przerażającej paszczy. Czy można się przed rekinami skutecznie zabezpieczyć?
Uwaga!
Z danych statystycznych wynika, że większość ataków następuje po południu, w płytkiej wodzie, na głębokości zaledwie od półtora do trzech metrów. Prawdopodobieństwo ataku jest tym większe, im więcej pływających w jednym rejonie, w oddaleniu od siebie i od brzegu; ryzykują oni tym, że znajdą się w strefie łowieckiej wielkiego rekina. Zwierzęta te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta