Dyskryminacja bezpośrednia a pośre
Transport drogowy
Dyskryminacja bezpośrednia a pośre
CEZARY MIK
O ile dyskryminacja bezpośrednia (kryterium przynależności państwowej) jest zakazana bezwzględnie, o tyle dyskryminacja pośrednia (kryterium zamieszkania lub pobytu) zabroniona jest względnie, ponieważ może być obiektywnie uzasadniona.
Między niemiecką spółką transportu drogowego Trans-Cap Gmb H oraz Eckehardem Pastoorsem, obywatelem niemieckim i kierowcą zamieszkałym w RFN, a Belgią powstał spór co do legalności obowiązku zapłaty sumy pieniężnej w związku ze stwierdzeniem pewnych naruszeń prawa w sferze transportu drogowego.
Źródłem sporu było zastosowanie prawa belgijskiego -- stworzonego w celu poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa drogowego oraz w zamiarze implementacji dwóch rozporządzeń Rady Wspólnoty Europejskiej z 1985 r. -- dotyczącego harmonizacji niektórych postanowień w dziedzinie socjalnej w sferze transportu drogowego i odnoszącego się do aparatu kontroli w tej dziedzinie. Przepisy obu rozporządzeń nakładają na państwa członkowskie obowiązek wydania postanowień niezbędnych dla ich wykonywania, dotyczących zwłaszcza organizacji, procedury i instrumentów kontroli oraz sankcji stosowanych w razie ich naruszenia. W uchwale przyjętej jednocześnie z rozporządzeniami Rada WE podkreśla potrzebę zapewnienia jednolitego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta