Paragrafy na freony
Protokół montrealski
Paragrafy na freony
RYSZARD PURSKI
Powszechnie podkreśla się, że protokół montrealski może być wzorem skutecznej współpracy organów odpowiedzialnych za środowisko, przemysłu, naukowców i ruchów ekologicznych.
W wyniku tej współpracy stworzono najostrzejszy pakiet prawa międzynarodowego dotyczący ochrony środowiska. Do ochrony warstwy ozonowej zastosowano bowiem radykalną metodę ograniczenia emisji substancji niszczących warstwę ozonową, przez całkowitą redukcję ich produkcji i zużycia. Wprowadzono tu zatem zasadę "czystej produkcji", a nie metodę dosadnie określaną "metodą końca rury", polegającą na ograniczaniu emisji przez stosowanie urządzeń oczyszczających. Tak jest np. z zanieczyszczeniami dwutlenkiem siarki czy pyłowymi.
Od polityków doekologów
Z okazji dziesiątej rocznicy podpisania protokołu, w trakcie odbywającego się we wrześniu 1997 r. w Montrealu IX Spotkania Stron Protokołu, Międzynarodowy Instytut Zrównoważonego Rozwoju zorganizował kolokwium dla podsumowania zagadnień po dziesięciu latach istnienia protokołu montrealskiego. Uczestniczyli w nim politycy, ekolodzy, przedstawiciele przemysłu i wybitni przedstawiciele nauki.
Ostatnie dane satelitarne nie pozostawiają już żadnych wątpliwości, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta