Zagrożenia dla reformy
Zagrożenia dla reformy
Istnieją dwa zagrożenia związane z realizacją reformy emerytalno-rentowej. Pierwszym jest zapisanie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Drugi wynika z ewentualnego zbyt dosłownego traktowania 1 stycznia przyszłego roku jako daty rozpoczęcia reformy.
W ostatnich dniach Longin Komołowski i Basil Kavalski, regionalny dyrektor Banku Światowego na Polskę, kraje bałtyckie i centralną Azję, podpisali porozumienia w sprawie pożyczki na realizację specjalnego programu związanego z przygotowywaniem reformy ubezpieczeń społecznych.
Basil Kavalski uważa, że zostawienie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i dla mężczyzn jest " ogromnym krokiem do tyłu". -- W ten sposób, wdalszym ciągu nie są rozwiane wątpliwości, czy reforma zapewni równe traktowanie kobiet i mężczyzn. Zapis o pozostawieniu zróżnicowanego według płci wieku emerytalnego może oznaczać także zagrożenie prawidłowego długoterminowego finansowania.
Rząd zdecydował pozostawić wiek emerytalny na nie zmienionym poziomie. Kobiety mają mieć prawo przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni o pięć lat później. Dla dzisiejszych pięćdziesięciolatków i młodszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta