Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy instruktor może zostać sędzią

16 czerwca 1998 | Prawo | JZ JM

Radcowie, adwokaci i inni

Czy instruktor może zostać sędzią

JANINA ZAPOROWSKA

JACEK MAZURKIEWICZ

Znowelizowana ustawa o radcach prawnych (dalej: u. r. p. ) przewiduje zakaz pozostawania w stosunku pracy przez radcę świadczącego pomoc osobom fizycznym (art. 8 ust. 2) . Nie zna ona wyjątku zawartego w prawie o adwokaturze. Tam bowiem stwierdza się, że zakaz pozostawania czynnego adwokata w stosunku pracy nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych (art. 4 bust. 3) .

Zwrócił na to uwagę w interesującym artykule sędzia M. Przysucha, wytykając temu postanowieniu u. r. p. oczywiście dyskryminacyjny charakter ("Rz" z 26 marca) . Tego zróżnicowania nie zauważył prof. A. Zieliński ("Rz" z 20 maja) . W swej polemice przedstawił jednak znaczące racje przemawiające za ogólnym zakazem pozostawania radców prawnych w stosunku pracy. Nie należy do tych argumentów typowo akademicka opinia, iż pozostawanie w takim stosunku uniemożliwia prowadzenie spraw cywilnych wymagających obecności na wielu rozprawach. Bo nie uniemożliwia.

Podstawowym uzasadnieniem zakazu pozostawania adwokata i radcy prawnego w stosunku pracy jest troska o bezstronną ochronę interesów klienta, uwolnienie pełnomocnika od obawy presji ze strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1414

Spis treści
Zamów abonament