Czy instruktor może zostać sędzią
Radcowie, adwokaci i inni
Czy instruktor może zostać sędzią
JANINA ZAPOROWSKA
JACEK MAZURKIEWICZ
Znowelizowana ustawa o radcach prawnych (dalej: u. r. p. ) przewiduje zakaz pozostawania w stosunku pracy przez radcę świadczącego pomoc osobom fizycznym (art. 8 ust. 2) . Nie zna ona wyjątku zawartego w prawie o adwokaturze. Tam bowiem stwierdza się, że zakaz pozostawania czynnego adwokata w stosunku pracy nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych (art. 4 bust. 3) .
Zwrócił na to uwagę w interesującym artykule sędzia M. Przysucha, wytykając temu postanowieniu u. r. p. oczywiście dyskryminacyjny charakter ("Rz" z 26 marca) . Tego zróżnicowania nie zauważył prof. A. Zieliński ("Rz" z 20 maja) . W swej polemice przedstawił jednak znaczące racje przemawiające za ogólnym zakazem pozostawania radców prawnych w stosunku pracy. Nie należy do tych argumentów typowo akademicka opinia, iż pozostawanie w takim stosunku uniemożliwia prowadzenie spraw cywilnych wymagających obecności na wielu rozprawach. Bo nie uniemożliwia.
Podstawowym uzasadnieniem zakazu pozostawania adwokata i radcy prawnego w stosunku pracy jest troska o bezstronną ochronę interesów klienta, uwolnienie pełnomocnika od obawy presji ze strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta