Pociągi stanęły
Strajk Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych * Spór o legalność protestu * PKP organizuje transport zastępczy
Pociągi stanęły
Wiele tysięcy osób miało wczoraj kłopoty z dojazdem do pracy z powodu protestu Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych. Dyrektor generalny PKP skierował do prokuratury wniosek o uznanie strajku za nielegalny. Strajkkosztuje ok. 11 milionów złotych dziennie.
Tuż przed godz. 14. w środę wznowiono rozmowy strajkujących ze stroną rządowych ekspertów. W gmachu resortu wiceminister transportu Witold Chodakiewicz i szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Jan Zaborowski dyskutowali o możliwościach "rozszerzenia formuły negocjacyjnej". Wieczorem w gabinecie ministra spotkali się szefowie trzech największych związków skupiających maszynistów: Federacji Związku Zawodowego Pracowników PKP, "Solidarności" i strajkującego ZZMK. Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych.
Jeśli uzgodnią oni wspólne stanowisko w sprawie "sposobu negocjacji" ze stroną rządową, natychmiast rozpoczną się rozmowy o warunkach zakończenia protestu.
Najprawdopodobniej mowa będzie przede wszystkim o podwyżkach dla maszynistów. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych (należy do OPZZ, skupia ponad 60 proc. wszystkich maszynistów)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta